Hodočašće u Rim: dan 2. - utorak, 6. travnja 2010.

Prva pomisao kad smo otvorili oči: „Ne moš virovat, pa mi smo u Rimu“! Iako spremni na ubitačni tempo koji nas očekuje, u ušima nam samo odzvanja don Vjencina rečenica koju nam je ponavljao prije puta: „U Rimu ćete padati s nogu“. U brzini trpamo stvari u ruksake, navlačimo tute i tenisice te se spuštamo na doručak gdje nas čekaju neka sasvim druga, odmorna i svježa lica naših suputnika. Za doručkom imamo priliku da ovako odmorni malo bolje upoznamo naše časne. Časna sestra Maksencija apsolutno sve oduševljava. Plavih očiju, u bijeloj odori, ostavlja dojam samog anđela koji prolazi pokraj nas. Uvijek topla i nasmijana. S druge strane, tu je časna Marija. Imoćanka. Ponosno ona voli naglasiti: „S Perića briga“. Prava narodna žena koja sve koordinira i svi je slušaju. Dalmatinski duh usred Rima. Tu su još i časna Ružica i Žana koje su također uvijek na usluzi.

Budući da je naš autobus pokvaren na famoznoj Roma Aureliji, u centar Rima idemo javnim prijevozom, što je zapravo svima nama jako drago jer nema čovjek svaki dan prilku voziti se u jednom tako velikom gradu i doživjeti gužvu i žižu koja vlada na ulicama Rima. Promatrajući naše suputnike smiješno nam je kako svi imamo istu pozu: torba grčevito ispred nas obavijena rukama... Ipak smo ozbiljno shvatili  upozorenja časne da se u Rimu pljačka dok trepneš.

Hodočašće u Rim - bazilika Santa Maria MaggioreHodočašće u Rim - ispred bazilike Santa Maria Maggiore

Naša prva destinacija bila je bazilika Santa Maria Maggiore. To je antička katolička bazilika, a ujedno i jedna od četiri velike ili papinske bazilike koje su se nekada označavale, zajedno s bazilikom Sv. Lovre izvan zidina, pet „patrijaharnih bazilika“ povezana s pet drevnih patrijarhalnih sjedišta kršćanstva. Na Eskvilinu je u IV. stoljeću podignuta sakralna građevina koja je „predak“ sadašnje bazilike, a čiji je opseg papa Liberije obilježio na snijegu koji je čudom pao u ljeto 325.g. Odatle potječe i drugi, popularniji naziv za crkvu koji glasi Sveta Marija Snježna. Čitavo zdanje sadašnje crkve izgradio je Siksto III. odmah nakon Efeškog sabora.

Kako je to bila prva bazilika, a ujedno i građevina koju smo u Rimu razgledali, ne znajući što nas sve čeka, bili smo oduševljeni, začuđeni i očarani tolikom raskoši misleći da veće nema. Nakon razgledavanja i zajedničke fotografije uputili smo se dalje.

Sljedeće na rasporedu bile su Svete stepenice. To je stepenište patrijarhove palače za koje se smatra da je sastavni dio Pilatovog Praetoriuma po kojem je išao Isus Krist kada su ga dovodili na suđenje pred Poncijem Pilatom.

Puno je bazilika, crkava, raskoša i sjaja u Rimu, ali baš ove stepenice ostvaraju poseban osjećaj i podsjećaju nas da smo zapravo na hodočašću. Tako jednostavne, drvene i bez ikakve raskoši, a opet najraskošnije i s najvećim utiskom. U tišini se na koljenima penjemo do vrha i dok svakom novom stepenicom ostavljamo svoje molitve, don Vjence u tišini predvodi križni put. Koljena nam doslovno trnu, ali ipak, kako se bliži posljednja stepenica, tako nam se čini kao da je još stotine molitava i želja ostalo i kao da nam ne bi bilo teško proći ni još toliko. Istina je kada kažu da se brojne crkve i kipovi izmiješaju u glavi, a da Svete stepenice ostaju u posebnom sjećanju.

Hodočašće u Rim - bazilika svetog Ivana LateranskogHodočašće u Rim - ispred bazilike svetog Ivana Lateranskog

Premda ispunjeni i spokojni, ali umornih i teških nogu, nastavljamo ponosno dalje i svatko koga pitamo odgovara da nije umoran i da ga ne bole noge. A što ću i ja onda. Ne bole ni mene noge (uopće) premda mi je u mislima samo klupica koje se i dokopavamo spred bazilike Sv. Ivana Lateranskog. Bilo je lijepo vidjeti kako se cijela grupa poredala na suncu kao male gušterice, hvatajući pauzu za cigare, sok i kavu, a oko nas sve vrvi od popularno nazvanih „pičinara“. To su naši dragi suputnici. Da, da... Suputnici! Jer njih je bilo ama baš na svakom koraku, tako da bismo se prebrojavajući grupu čak i zapitali: „A di je koji crnčić?!“ Nema čega nema u njihovim ponudama: naočala, marama, kipova, suvenira...

Nakon kratke pauze odlazimo u obilazak bazilike. Ova bazilika rimska je katedrala i službeno crkveno sjedište rimskoga biskupa tj. pape. To je najstarija i prva po važnosti (kao rimska katedrala) među četiri velike (papinske) bazilike u Rimu i nosi počasni naslov Omnium urbis et orbis ecclesiarum mater et caput (lat. majka i glava svih crkava u Rimu i u cijelom svijetu). Sama bazilika smještena je u Rimu, ali izvan granica Vatikana. Međutim, Lateranskim ugovorom bazilici je dodijeljen poseban eksteritorijalni status kao vlasništvo Svete Stolice.

Hodočašće u Rim - KoloseumHodočašće u Rim - Koloseum

Nakon razgledavanja bazilike upućujemo se prema Koloseumu. Kažu mnogi, vrlo sličnom našem izdanju u Puli, ali opet samipogled na Koloseum, njegovu veličinu i izdanje ostavlja nas bez riječi, a još posebno ako nam pred očima lete slike iz nekih dobro znanih filmova s tom tematikom. Razulareno mnoštvo, divlje igre i pogano doba... Oko Koloseuma na svakakve načine Talijani „dižu lovu“. Od onih koji su se obukli u vojnike pa sliku naplaćuju 5 eura, do onih koji preprodaju ulaznice, pa do sveprisutnih „pičnara“ s kojima se, u ime cijele grupe, cjenkao Mislav i to vrlo uspješno. A mi se mislimo: „Ma di će nas jedan Talijan privarit kad je u grupi skoro desteak što čistokrvnih, što polu Imoćana“... :) Inače, Koloseum je izvorno nazvan „Amfiteatar Flavijevaca“. Ime je dobio po kolosalnoj skulpturi cara Nerona koja se nalazila ispred amfiteatra.

Hodočašće u Rim - Pičinari ispred KoloseumaHodočašće u Rim - ispred Koloseuma

U Koloseumu su održavane gladijatorske borbe koje je moglo pratiti 50 000 gledatelja. 2007. godine uvršten je među novih 7 svjetskih čuda. Budući da smo već bili poprilično iscrpljeni, što se, pretpostavljam, moglo primjetiti na našim „facama“, don Vjence nam je dao nešto dužu pauzu za ručak, kavu, suvenire i odmor. Neki su se odmah „centrirali“ u McDonald'sa, drugi na štekate, a oni treći na livadu kraj Koloseuma s koje se pruža predivan pogled na ovo velebno zdanje, ali i na svu masu ljudi koja se nalazi u njemu i oko njega. Stvarno čovjek poželi da minute traju kao sati dok onako leži na travi u centru Rima, ispred povijesne građevine i sluša onaj žamor, a samo mu je na pameti „velika“ briga: „Daj Bože da mi niko ne napravi sjenu!“

Premda teška srca, ustajemo iz horizontalnog položaja i „šlepajući“ se uz Mislava jeftino „ubiremo“ par dobrih suvenira i krećemo dalje prema nacionalnom spomeniku Viktoru Emanuelu II. tj. Oltaru domovine. Spomenik je projektirao Giuseppe Sacconi u čast sjećanja na nezaboravne događaje oko ujedinjenja Italije. Na Oltaru domovine nalazi se svečani kip božice Rome koja bdi nad Grobnicom neznanog vojnika pod svojim nogama. Od posebne je važnosti kip Viktora Emanuela II. na konju, prvog kralja ujedinjene Italije.

Hodočašće u Rim - zajednička slika ispred Oltara DomovineHodočašće u Rim - Oltar Domovine

Predivno zdanje nas je sve ostavilo bez daha i to u prvom redu zbog toga što smo vidjeli kako Talijani ponosno vijore svoju zastavu i veličaju stvaratelje svoje domovine, ističući svoje simbole. U sklopu spomenika postoji i dizalo kojim se ide do vrha, a s kojega se pruža nezaboravan pogled na Rim, a posebno na Koloseum, Forum romanum i obližnje crkve. Premda se nalazimo na velikoj visini, punim plućima uživamo u visinskom zraku i pogledu koji se pamti, pa se nakon uživanja i nekoliko fotografija spuštamo natrag i okupljamo u podnožju.

Kako je već rečeno da smo bez autobusa, ispred Oltara domovine vodi se prava mala debata hoćemo li do našeg smještaja javnim prijevozom ili „na noge“. Budući da se ne možemo svi složiti, dijelimo se u dvije grupe, a ja se priključujem onoj većinskoj koja gušta šetajući ulicama Rima otkrivajući još mnoštvo znamenitosti. Baš u to vrijeme časna Marija i naš šofer Igor trebali bi se vratiti s našim autobusom pa tim više uživamo u ulicama misleći kako nam je ovo prvi i zadnji ovakav povratak.

Da slučajno i ovdje ne bi prošli nezamijećeni, Barba, Profesor i ostali predvode pjesmu i tako laganim korakom stižemo na sv. misu u našu hodočasničku kuću nakon koje nas je čekala večera. Svi smo opet oduševljeni našim časnima, a nitko ne može skinuti pogleda s časne Maksencije koja svakoga nutka po par puta i pazi da su svi dobili sve što su tražili.

Onda slijedi „hit“ vijest: autobus je noćas obijen i provaljen!! Prve misli su: Bogu hvala da nije nikome ništa, druge: Sreća da smo sve izvadili, a treće: To znači još „skitanja“ po rimskim ulicama... Weee...

Nama je na pameti samo kako ćemo časnu Mariju pitati da nam posudi hrvatsku zastavu budući da je naša ostala u autobusu. Nije to lak posao. Ipak je zastava stigla direktno s Perića briga, a to Vam je onda važnije čuvati nego zjenicu u oku.

Hodočašće u Rim - časnina zastava u malom caffeuHodočašće u Rim - večeri u malom caffeu

Hodočašće u Rim - večeri u malom caffeuHodočašće u Rim - večeri u malom caffeu

Pao je dogovor s časnom da će nam ona donijeti zastavu u naš Mali cafe, dok u istome počinje pravo okupljanje i žiža popraćena, a čime drugim nego - degustacijom (umjerenom naravno)!

Morali smo i ovdje zapjevati pa su nam se uz osmijeh i čuđenje pridružili i susjedi s obližnjih balkona, a potom je slijedila i epizoda viceva od koje smo doslovno imali grčeve.

U pristojnu uru lagano smo se razišli, spremni za novi dan. Veliki dan. Čekala nas je audijencija sa Svetim Ocem, a budući da smo prijavljeni kao grupa, trebao bi pozdraviti na hrvatskom jeziku i to baš župu svetog Josipa iz Splita...

Subota, 17. travnja A.D. 2021.

Donacije za župu

Svi koji žele i imaju mogućnost donirati novčana sredstva za našu župu mogu to učiniti u župnom uredu ili uplatom na žiro račun:
HR08 2407 0001 1005 6666 2

Također pozivamo da se jave svi koji se aktivno žele uključiti u život svoje župe te pomoći na bilo koji drugi način.

Raspored službe Božje

Raspored od 8. rujna

Nedjeljom
u 8:00, 9:30, 11:00 i 18:00 sati

Radnim danom, osim srijede i subote
u 18:00 sati

Srijedom i subotom
u 7:00 sati

Klanjanje pred Presvetim
i blagoslov petkom

poslije sv. Mise

Blagdanom u tjednu
u 8:00 sati

Prvim petkom u mjesecu
u 7:00 i 18:00 sati

Župni ured - uredovno vrijeme

Župni ured radi sat vremena prije večernje svete mise. Za hitne slučajeve 0-24 sata!

Online gostiju: 16 

Web Statistika

counterDanas47
counterOvaj mjesec4181
counterSveukupno949938