Hodočašće u Rim: povratak - subota 10. travnja 2010.

Hodočašće u Rim - Bazilika sv. Antuna, PadovaNakon već prepričane noći, snenim korakom upućujemo se prema Bazilici sv. Antuna. Baš kada smo pomislili kako cijela Padova još spava i počeli svoju jadikovku, prizor pred nama u sekundi nam je „začepio“ usta! Nalazili smo se na najvećoj tržnici u Padovi čiji je udarni termin upravo subotnje jutro. Sudeći po svemu, ovi ljudi bili su na terenu već par sati i pripremali sve za početak rada. Bilo je tu mnoštvo kamiona prepunih robe, a radnici su iznosili banke, postavljali šatore, slagali stvari... Naša „jadikovka“ činila nam se sramotnom jer dok smo se tužili kako ne možemo zaspati (a sve u sjedećm položaju) neki su ovdje ima par sati radili, a još ih čeka i cijeli dan. Tek sada kada vidimo razmjer ovog „pazara“ jedva se čekamo vratiti da ga vidimo u punom jeku.

U jednoj od kapelica imamo svetu misu u 7 sati, a nakon nje ulazimo u Baziliku kako bismo je razgledali.

Bazilika svetog Antuna (Basilica di Sant' Antonio da Padova) je glavni padovanski spomenik, jedno od najvećih remek-djela svjetske umjetnosti i jedno od najposjećenijih kršćanskih svetišta. Autor ove bazilike, čija je izgradnja započela 1232. godine u slavu svetog Antuna Padovanskog koji je umro u Padovi 1231. godine, je nepoznat. U svom glavnom dijelu Bazilika je dovršena krajem 12. stoljeća. Ima impozantne strukture romaničkog stila, dok čitav dio, vitak s devet kapelica u polukrugu pripada gotičkom stilu. Duga je 115 metara, u najvećem rasponu široka 55 metara, a unutarnja visina doseže 38,50m. Nad njom se diže 8 kupola, 2 zvonika i 2 vitka tornjića.

Izlaskom iz Bazilike sunce je već u punom sjaju pa koristimo priliku da popijemo kavu, odnosno čašu soka (od 5 eura), a dok se još uvijek smijemo na sinoćnje događaje, prilazi nam grupa hodočasnika, a odakle drugo nego iz Splita. Već sam napisala da je to posebna radost i osjećaj pa se tako sjedaju stol do nas, upoznajemo se s njima, razmjenjujemo dojmove i već je vrijeme za polazak prema svetištu svetog Leopolda Bogdana Mandića.

Hodočašće u Rim - ispred svetišta sv. LeopoldaHodočašće u Rim - ispovjedaonica sv. LeopoldaHodočašće u Rim - ispovjedaonica sv. Leopolda

Svetište svetog Leopolda, kapucinski samostan s crkvom samozatajno je, tiho i mirno mjesto, malo uvučeno od prometne ulice. Ispred izdanja bijeli je kamen s uklesanim likom Sveca, a postavljen je povodom dvadeste obljetnice proglašenja svetim.

Razgledavajući svetište imali smo prilike vidjeti razne predmete kojima se služio, njegov grob u kojemu njegovo tijelo počiva od 1963.g., ali i ispovjedaonicu koja je čudesno spašena od razaranja da bi tako netaknuta, sve do danas, ostala kao spomen Božjeg milosrđa kako je to proročki najavio sam sv. Leopold. U ispovjedaonici smo ostavili svoje molitve, upisali se u knjigu želja, slikali se na grobu te usput nabavili i nešto suvenira za naše najbliže.

Hodočašće u Rim - sv. Leopold Mandić

Tim obilaskom bio je završen naš „službeni“ dio u Padovi i sada smo imali na raspolaganju par sati po slobodnom programu, a većina nas hita na onu tržnicu. Potpuno drugačija od svega što smo ovih dana gledali, ovaj pazar pravi je spomenik, ali izgrađen od ljudi, robe, cvijeća, banaka i šatora. Iz daleka se čini ogroman, ali tek kada uđete među njegove redove gubite svaku predodžbu o njegovoj veličini i broju ljudi koji su na njemu.

U ponudi nema čega nema, ali ipak je nekako najljepši dio onaj gdje se prodaje cvijeće. Baš kao da smo tempirali vrijeme kada je većina biljaka u cvatu, čitavi taj dio izgleda kao jedna velika livada prepuna ljudi, a sve zašarano mnogobrojmin bojama.

Hodočašće u Rim - pazar u PadoviHodočašće u Rim - pazar u Padovi

Tu kupujemo i par kaktusića za ponijeti kućama, a don Vjence se pozdravlja i s rodbinom naših hodočasnika koja je u ovom poslu... :)

Pred autobusom su posljednje priče u inozemstvu jer nas sada čeka put prema kući bez nekog dužeg stajanja. Nakon što smo se osvježili, zauzeli smo svoja mjesta i krenuli dalje.

Granicu smo prošli bez ikakvih problema i stajanja pa nam je tako iduća duža stanka bila u Rijeci. Tu postajemo „teži“ za jednog člana: novog vozača, ali i „lakši“ za dva člana: našeg Profesora i Nenu s kojima se teška srca opraštamo, hvaleći naš zajednički put uz obećanja za skorim susretom.

Hodočašće u Rim - Rijeka

Iduću „postaju“ mislim da svi čitatelji znaju, ali eto za svaki slučaj: Macola. Mjesto u koje obvezno morate stati, bilo za jelo ili piće, bilo samo za uživanje u svježem zraku. U svakom slučaju brzo se napune baterije, još ako imate kakvi zdravi, dobro rashlađeni napitak od limuna jednostavno vam se sve pročisti... :)

Na naplatnim kućicama u Dugopolju iskrcavamo Ivanu i Ljubu, a mi ostali sada, 15 minuta od kuće, počinjemo razmjenjivati brojeve, adrese i ostalo, a pomalo nas hvata i sjetno raspoloženje.

Prisjećamo se prvog dana, veselja na stanici, naših časnih, razgledavanja svih znamenitosti, svih naših anegdota, večeri i svega lijepoga što nas je ove dane pratilo.

Dolaskom ispred naše crkve rastajemo se uz lijepe riječi sa željom da se čim prije organizira novo putovanje.

Ovim člancima nastojali smo da svi imate trajno zapisanu uspomenu na naše hodočašće u Rim te da ćete jednoga dana i nakon mnogo godina sa zadovoljstvom pročitati ove retke koji će izmamiti osmjehe na vaša lica!!

Subota, 17. travnja A.D. 2021.

Donacije za župu

Svi koji žele i imaju mogućnost donirati novčana sredstva za našu župu mogu to učiniti u župnom uredu ili uplatom na žiro račun:
HR08 2407 0001 1005 6666 2

Također pozivamo da se jave svi koji se aktivno žele uključiti u život svoje župe te pomoći na bilo koji drugi način.

Raspored službe Božje

Raspored od 8. rujna

Nedjeljom
u 8:00, 9:30, 11:00 i 18:00 sati

Radnim danom, osim srijede i subote
u 18:00 sati

Srijedom i subotom
u 7:00 sati

Klanjanje pred Presvetim
i blagoslov petkom

poslije sv. Mise

Blagdanom u tjednu
u 8:00 sati

Prvim petkom u mjesecu
u 7:00 i 18:00 sati

Župni ured - uredovno vrijeme

Župni ured radi sat vremena prije večernje svete mise. Za hitne slučajeve 0-24 sata!

Online gostiju: 20 

Web Statistika

counterDanas33
counterOvaj mjesec4167
counterSveukupno949924